27 Temmuz 2016 Çarşamba

Kanunname yazdımKahvemin sonundan selamlar...

Bizim evde; ev, evlilik ve ebeveynlik için kanunname hazırladım. Tüm maddeleri değil ama bazılarını ibret olsun diye paylaşıyorum.

İbret alın gençler... Bir evlilikte sessiz sözsüz gönülden olması gereken işleri, kanunlarla zorla yaptıracak hale getiren hormonumuza yazıklar olsun!


***4.     Ev çocuğuna tutulmayacak söz verilemez.5.      Ev çocuğunun yanında ebeveynlerin çocuksu agresiflikler, trip atmalar ve suçlayıcı ilkelliğe varan davranışlar yapma hakları yoktur. Geçmiş olsun, ebeveyn olduktan sonra öyle bir zaaflık gösterilemez. Olgun, kale gibi sağlam olmaya çalışılmalıdır ve hatta olunmalıdır.6.      Ebeveynler, profesyonel çocuk yetiştiricisi değildir. Belirsiz, karışık, usandırıcı ve akıl karıştırıcı anlar yaşanabilir. Hiçbir ebeveyn ötekine topu atmamalı, yargılamamalıdır. Çocukla olan iletişimde tarafların rahatsız olduğu bir şey olduğunda, açık seçik konuşulmalıdır. Bak senin yetiştirdiğin çocuk, sayende şımardı… gibi suçlamalar sadece aradaki güveni ve sevgi alanını yıpratır.

7.      Bu evde temizlik atlanamaz. Temiz olmayan evde oyun oynanmaz, sağlıklı yemek pişmez, güzel uykular uyunmaz, evin bereketi ve neşesi olmaz. Haftanın 1 günü genel temizliği ev erkeği ve ev gadını yapacak. Hafta içi ekstra işleri ev gadını halledecek. (iş hayatı başlayana kadar) Hafta içi ev erkeğinden ev işi desteği istenmeyecek. Fakat erkeğin hafta içi evin düzenine aktif katılımcı olması gerekiyor. Yatak toplama, çöp atma, rutin bulaşık işlerinin aksamaması, çalışma ortamının derli toplu bırakılması gibi işler, önemlidir. Ev erkeği, ailesi için yaptığı görevlerde, örneğin araba kullanmak gibi- söylenmemelidir. Bu, ortak yaşamda, aile olmanın gereğidir. Herkes biri için bir şeyleri gönülden yapmalıdır.8.      Bu evde israf yapılmayacak. Her şey ihtiyaç kadarıyla alınıp, verimli bir şekilde kullanılacak. Sadece gıdalar değil; ev eşyaları, giysiler, kozmetik ürünler, makineler ve oyuncaklar. Hepsinin düzenli bakımı yapılacak ve uzun ömürlü kullanım hedeflenecek.9.      Pazar alışverişine ağırlık verilecek. Sağlık temalı besinler, lezzet ve ekonomi aynı potada eritilecek.10.  Ev erkeği ve ev kadını birbirlerinin yükü değildir. Bu hayat ortak yaşanıyor çünkü beraberken her şey daha anlamlı ve eğlenceli diye düşünülüyor. Bu unutulmayacak. Yan yana gülme-eğlenme-anlaşılma ve mutlu olma sayımız, birbirimize gıcık olma sayımızdan binlerce kat fazladır. Bunun altı çizilecek.            14.  Kişilerin genel agresiflik hali, kendilerinin sorunudur. Kimse kimsenin hızlı sinirlenme paspası olamaz. Sinirli, mutsuz, iç huzuru olmayan kişiler, sakinleşene kadar uzaklaşacak. 15.  Herkes birbirine kazandırmaya, sevgi, eğlence ve güzellik getirmeye odaklanacak.16.  Zor günlerde, birbirine destek olunacak. Eleştirmek, reflekslerden silinecek. Onun yerine tamamlama ve sarılma yerleştirilecek. ***

 Bu kanunnameyi karşı taraf kabul etmedi. Kabul etmediği gibi bir de daşşak geçti. Böyle kanunname olurmuymuş. Cuma akşamı oturup, daha somutlaştırarak yazıcaz, karşılıklı isteklerimizi.

Öpüşerek başlamıştı her şey halbuki. Bu kadar karışık değildi.

5 yorum:

 1. Önemli olan kanunnameyi yazmaktı. Sen ilk adımı atmissin. Elbet ciddiye alinacaktir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. : )))

   Hayat çok karışık. İlk adımlar hep benden.

   Sil
 2. İlk üç madde niye pas geçildi? Sekslimadde mi onlar? tıstıstıstıs
  Kanun tasarısı diyelim kanunname iddialı olmuş. Torba yasa diyelim hatta, çaktırmadan geçiriverelim.

  Copy paste yapıp çıktı alıcam. Biraz manipüle edip ingiliççeye çeviricem. Beyime bizzat dikte edicem. Başka çıkar yolu yok bu işin.

  Çalışan beyinizgili hafta içi ev işlerinden muaf tutman çok tatlış ya yerim :) bu akde derhal imzasını atsın ama çogayıbediyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. seksli maddeler finaldeydi... ilk maddeler ev çocuunun bekleyen işleriydi. lüzumsuz diye kaldırdım:D

   beyimhan, bu maddelere okey diyor ama somut olmazsa karmaşa olurmuş. örneğin, çöp atılcak tamam ama günün hangi saati atılcak? sonra ben kafama göre komut yağdırırım diye fobi yapıyor sanırım.

   Sil
  2. Ben de merak etmiştim bunu :) Ya sizde seksi maddeler hala finalde mi, ne şahane, bizde son 3te.. Bu arada ben listelemeyi bıraktım bi ferahlık geldi sanki ama bilemiyorum daha çok yeni, dayanamazsam dönerim..

   Sil

Tatiller ve yaz (2)

Tatil denildiğinde aklında hiçbir şey canlanmayan bir memur gızı olarak, başka bir memur evladıyla yaptığım izdivacın yayın akışında tatil...