31 Temmuz 2016 Pazar

Modern Piknik


Büyük park
Piknik yaptık dün. Evin yakınındaki büyük parkta, çimenlikli ağaçlıklı bir alana örtü attık. Söndööviç hazırlamıştım, meyveler filan. Hayalimdeki pikniğin başımıza gelenle ilgisi olmasa da yine de başımız göğe erdi. Malum Türk halkının piknik yaparken 'eyvah köylü gibi görünücem, geleneksel bir şekil çizicim' fobisi şuan evrende en çok yer kaplayan düşünce bulutlarından biri.

Gelin size, bu saçma konuyu maddeler halinde açıklayarak, vaktinizden vakit çalayım. Lüzumsuz bir iki dakika yaşatayım. İşte modern piknik ve geleneksel pikniğin farkları.

***

Sereceğin örtü çok mühim. Böyle piti kareli, modern tasarımlı, çizgili, karikatürlü desenli örtü serince modern; kilimli, Anadolu motifli şeyler serince geleneksel oluveriyorsun.Çocuğun piknikte oyalandığı oyuncak taş, kum, çalı çırpı (Montessori) olunca modern; plastik top olunca geleneksel.Evde hazırladığın 'hazır' sandviç ekmeğiyle atıştırmalıklar modern; evdeki normal ekmeğin arasına aynı malzemeyi koymak geleneksel.
Hasır sepetle yiyecek taşımak modern, bim poşetiyle taşımak geleneksel.Yalınayak çimenlere basarak derin bir nefes almak modern, çorapla bağdaş kurup oturmak geleneksel.


Cep telefonuyla doğayı, ağaçları ya da arkası dönükken sevgiliyi çekmek modern; herkesin suratını ablak gibi sıkıştırıp selfie çekmesi ya da topluca poz vermesi geleneksel.Hafif miktarda şarap içmek modern, kola fanta içmek geleneksel.Gazete okumak modern, gazetenin üzerinde yemek geleneksel.Piknikte minik Fransız öpücükleri modern; cilveleşmek için birbirinin omzuna vurmak, çimdiklemek geleneksel.


Tabi ki Türk pikniği diyince, Google arama motorunun bize bahşettiği o alaycı, halaylı ve aşağılayıcı kareleri buraya koyarak, komiklik yapmaya çalışmıycam. Sadece bizlerin piknik diyince, yaptığı ufak bir yanlış anlamaya değinip kaçıcam.

Bizler piknik diyince çok yemekten bahsediyoruz.Daha çok yemek.Ve daha çok.
Belki tek sorun budur.

Bugün tüm dünyada Pazar. Ne kahveler içilecek kimbilir. Enjoy!

6 yorum:

 1. Güzel bir karşılaştırma olmuş. Son sözünüzün gereği yerine geldi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben hala içmedim. Bugün bana çay, çook çay.

   Sil
 2. Hem geleneksel, hem modern piknik. ikisinden ortaya karışık güzel olur gibi bence :)

  YanıtlaSil
 3. Bir de modern piknikte et pişirip yeme barbekü gelenekselde mangal^^

  YanıtlaSil

Tatiller ve yaz (2)

Tatil denildiğinde aklında hiçbir şey canlanmayan bir memur gızı olarak, başka bir memur evladıyla yaptığım izdivacın yayın akışında tatil...