18 Aralık 2017 Pazartesi

Yeni seneye 'zottirik' kararlar.


Yeni seneye ne gadar da az kaldı. Her sene bu vakitler totom tutuşarak kararlar alır, yılın son günlerinin bokunu çıkarayım diye yaptığım şeyleri iyice abartırdım. Bu sene ilk kez karar almıyorum, vay halasını. Bokunu çıkarmak eylemine değinirsek; tabi ki çoğunluğu kötü beslenme, hareketsiz yaşam ve tüm pijama bolartan alışkanlıkları doya doya yapmak işte. Sanki yeni gelen senede hepsi birdenbire bitecek. Ben ve yeni 'iyi' alışkanlıklarım ortalığın mına goyicaz.

Her seferinde döt oldum. Hiçbir zaman o kararlara sadık kalamadım. Meh meh meh. Şimdi uyanıklık edip, yeni seneye gelmeden kararları aldım jsgjhfa. Ve işin tuhafı uyguluyorum da. Yani yeni seneyle hiçbir hesabım kalmadı. O gece, yani 31 Aralık gecesi, elimde gül şarabımla boş beleş geyikler yapmak niyetindeyim. Yeni seneye hiçbir anlam yüklemeden ve son yılın son gecesi 'allaaaaa' diyip, sonsuzca tıkınmaya abanmadan, normal normal takılıcam. Yeni bir ajanda bile almayı düşünmüyorum. Elimdeki harita metod defterim hala bitmedi.

Elbette yeni seneye dair sinsi planlar yapmayacak olmam, şu yakınlarda değiştirmek isteyeceğim mevzularım olmadığı anlamına gelmiyor. Örneğin!

Abi her gün yemek yapmak ve yemek planı oluşturmak fikri beni çileden çıkarıyor. Buna çözüm arıyordum, arıyordum ve buldum! Al sana zottirik görünse de aslında basbaya yeni yıl kararı. Hemen bu hafta uygulamak istedim tabi. Fakat ev erkeğinin uçak yolculuğu sonrası başlayan yoğun diş ağrısı sebebiyle bu hafta sonu cortladık. Evde duramadık pek. Ne ev temizledik, ne bişey. İşler iyice birikti. Bu kez de buna taktım. Hımm, bu ev işlerine de bi el atmak lazım. Olmuyor böyle düzensiz. Yaz kızım, yeni yıl kararı iki. Ev işlerinde sıkıntı var, buna da bir hal çare düşün.

Ev işi derken sanmayın ki yalnızca yer temizliği, cam siliciliği. Daha fena detaylar var. Örneğin, çay kavanozunda çay bitmiş. Yerine konmamış. Tam sabah koşturmasında çay demleyecekken, o kavanozda çay olmaması nasıl ayağa çelme takıyor var ya! Yağlıklarda yağ kalmamış. Kim bunu huniyle dolduracaktı? Oyff otur bununla uğraş şimdi. Eyvah akşam yemeği için evde salça da bitmiş. Kefir ve yoğurt mayalanmamış. Çamaşırlar hala kurumamış. Neee? Laptop mu bozuldu? Hass. Allaşkına şeytan işi detaylar yüzünden, bir hafta içi sabahı gereksiz şekilde işte böyle uzayabiliyor. Al sana yeni yıl kararı 3, boş geçme arkadaş! Bir şeyler bitiyor gibiyse, hemen el at.

Geniş resme bakarsak, bu aksaklıkların tek bir adı var. Dersi derste öğrenmemek. Yani zamanında bu işleri yapmamış olmak. Hazırlıksız bir şekilde haftaya başlamak. Bak yeni yıl kararı 4, hazırlık yap kardeşim! Haftalık planlamalarını sen yap! Olmuyor böyle aaa.

Ee hani yeni seneye elimi kolumu sallaya sallaya giriyordum? Yine olmuyor işte gördüğün gibi. Zottirik de olsa, bu basit başlıklar gün içinde hızımızı kesiyor. Dün akşam ev erkeği durup durup soruyor 'neyin var ya, suratın asık?'.. 'Bişeyim yok yaa' diyip duruyorum. Sonradan çaktım. Ulan pazar akşamı ve evi pok götürüyor diye gizli bir melankoli yapmışım! Ben de o insanlardanım işte. Kendimi ev için heder etmek istemiyorum ama evimde o düzeni görmeden de kendimi 'kıyak' hissedemiyorum.

Haftalık yemek hazırlığı konusunda şu yazıdan güzel ilham aldım. Benim açımdan uygulanması çok kolay, belki senin de işine yarar. Bence koca hafta sızlanmam artık.

Ev konusuna gelince de.. o kadar konmariler yaparak evi sadeleştirmiş biri olarak, daha nasıl kurnaz bir yol bulurum hiç bilemiyorum. Hayır biz neden eve bu kadar hizmet ediyoruz ki? O bize hizmet etmeli. Doğrusu budur. Fakat bakıyorum da hepimiz delirmiş gibi hayat boyunca, evlerimizin karşısında hizmetçilik yapıp duruyoruz.Yok mu bunun bir kolayı?

Bu konuyu çözcem. Fakat o vakte kadar azcık qeyff. Kahve?

12 yorum:

 1. Süper kararlar, aynı tahmin ettiğim gibi. İşte bendeki bilinçaltı ilkelerden biri de buydu: kendimi ev için heder edemem. Ama yapmayınca da heder oluyorum. Hem de onun beş on katı. Bari peşin ödeyeyim, taksit taksit yapınca bir de faiziyle uğraşıyoruz. Hem vicdan hem görüntü olarak.

  Link verdiğin yazıya da baktım. Ona da bayıldım. Birebir uygulayamasam da, benim yemeklerim daha farklı, ilham alınacak çok şeyler var. Pocket'e attım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet ben ilk kez uyguladım. ay memnunum sanırım <3

   heder ediyosun bir süre, sonra tekrarı gelmiyor. bir de şerrefsiz ev, hemen de alt üst olabiliyor. hooof..

   Sil
 2. çocuğum yokken bile hiç işi yetişmemesi, eve pat diye misafir davet edememek, yarın misafir gelecek diye tee dünden düşünmelere başlamam:s yeni yıl kararları alamıyorum ben, tutmuyo; ama puccito bacımız kesip duvarınıza yapıştırın diyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynıydı meltem. ben bebeden önce de aynıydım. benzer konularda takılır, yetiştiremezdim. ay daha bile fenaydım şuan hatırladım. boşver :D

   Sil
  2. çok fena gaza gelmiştim bu yazdısan sonra dün misafir gelecekti belki de hayatımda ilk kez 6 çeşit yaptım, hımına hımına diye :)

   Sil
 3. Haftalik yemek plani oooooooo diye neredeyse ciglik atarak linki acmam ve coktan okuduğum yazi olunca yikilmam... Ahahahhaha:)))) kendime cok guldum su an. O "ev pis yaa hofff yaaa" melankolisinden tut da bosalan yagdanliga kadar herrrbisey kafaya taktigim durumlar!!! Ben bir kac yol denedim cozemedim anacim cozersen nooolur yaz 😘

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ajgsdgasj
   demek önceden okuduydun. ben gendisini yeni yeni keşfediyorum ve seviyorum çok. kafama yatıyor yani.

   dur bekle çözersem yazcam <3

   Sil
 4. "Vay halasını" bunu çok sevdim. Bu eve hizmet işini çözersen fikri parayla sat ilk bence alıcam. :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ahsgdsjfja

   tamam çok pahalı paralara satıjam, herkes perişan haldeymiş baksana :D

   Sil
 5. way halasını:)yemek tavsiyesine ihtiyacım vardı.Bende şu haftalık yemek yapma işini baya dır düşünüyordum deneyelim bakalım

  YanıtlaSil
 6. Sahsim adina dunyanin en beni anlatan postu olarak seciyorum.....ama cozumleri de dort gozle bekliyorum....birinin benim tum hissettiklerimi bir postta toplamasi ne hosmus yahu....

  YanıtlaSil
 7. Sende çok güzel "totoyu kaldırma ve iş halletme" halleri var bu sıra, ilham alıyorum..

  YanıtlaSil

Tatiller ve yaz (2)

Tatil denildiğinde aklında hiçbir şey canlanmayan bir memur gızı olarak, başka bir memur evladıyla yaptığım izdivacın yayın akışında tatil...