15 Nisan 2019 Pazartesi

İşitme testi!


Abilerim ablalarım gardaşlarım,

Ev çocuğunu işitmeden sınava tabi tutacaklar. Kendisinden kıllanmamız şöyle gelişti... Normal gündelik sesimle;

 'Ev çocuğu, pencereden bize bakan maymun kim?' dedim

Duymadı.

'Hadi gel telefonda hotwheels oynayalım'

Duymadı

'Kocaman pizza uçuyor tavanda'

Yine duymadı.

Bir şeylerin ters gittiğini bu evde bir tek ben anlıyorum. Bunu doğamda var olan 'bakayım bugün neler ters?' ezberine bağlıyorum. Birkaç gün gündelik sesimle ev çocuğuna seslendiğimde duymaması, sorularımı cevaplamaması üzerine, hemen KBB randevusu aldık. Fekat randevu gününü beklerken, duyma sorunu azaldı. Artık bir şey dediğimizde bize 'vızıcıvı ne demek anne?' demiyordu, ev çocuğu. Söylediklerimizi vızıvızı şeklinde duymuyor olması, kullandığımız gliserin damlanın 'olası' kulak kirini(buşon) açtığını düşündük. Bunlar hep doktor öncesi tahminimizdi.

Fakat doktor kameralı  muayeneden sonra, oğlanın kulağında sıvı biriktiğini söyledi. Derhal test yapıla, işitme seviyesi öğrenile dedi. Ciddi boyuttaysa, tüple çıkartılacak o sıvı dedi. Bunlar ne anlama geliyor, bilmiyorum blog (katiyen Google yapmıyorum, kafayı yerim) Adamdan 'merak etmeyin kolay bi işlem' gibi bi yorum gelmeyince, 5 yaş kızı aynı sıvı birikmesi sorunundan yaşamış bir arkadaşa telefon açtım. Bana 'neyse ki ameliyatta sorunu çözdüler, tüpe gerek duyulmadı. tüp çok komplikasyonlu, zor iş, ama üzülme, şükür ki çözümü olan durumlar' demesi beni haliyle daha da panik yaptı. Neden?

Çünkü, 'şükür' çözümü olan bir durum yorumu çok doğru, tartışmasız. Ancak şükretme level'ına gelebilmek için önce durumu anlamak gerekiyor. Kimse bana ameliyat filan demedi, noluyor?

Bir de doktor bize olası senaryo için sadece 'tüp takmak' gibi bir işlemden bahsetti, başka bir alternatiften bahsetmedi, yani her türlü detaylarını öğrenmem gereken, olası yan etkileri olan ve bize karmaşık görünen bir mevzu ortada var? Tüp takmak ne demek? Sıvı neden birikmiş, anlamı ne? Arkadaşın kızında neden başka bir ameliyat yapılmış, tüpe ne olmuş da gerek olmamış? Gerek olsa ne anlama gelirmiş?

Yani şükretmek bir sonraki aşama. Şimdi bi neler olup bittiğini bilmek lazım. Doktorun söylediğine göre; geniz akıntıları, alerjik durumlar veya geniz eti sorunlarında olurmuş bu sıvı birikmesi genelde. Bize sorduğu sorunların hiçbiri bizde yoktu mesela. Ne horlama, ne bademcik sorunu... Adam da bilemedi.

İlk gün, canım çok sıkıldı açıkçası çünkü kalıcı işitme sorununa bile yol açabiliyormuş bu sıvı. Çözüm için önerilen tedavinin de madem yan etkileri çok... Kim yapacak  bu operasyonu, daha onu bulmak var. Tüm bunlar beni kıvrandırdı, duygusallık geldi üzerime, olası ameliyat hakkında endişeler cortladı, gereksiz vücudumu esir aldılar.

Ertesi gün ise, tamamen can sıkıntım geçti. Çünkü şu fikir daha anlamlı gelmeye başladı:

'Önce bi teste girelim bakalım'

Sonrasına sonra bakarız. Aslında bence, kalmadı işitme sorunu ama tabi belli olmaz. Ne de olsa orada o sıvı birikmiş mi? Birikmiş. Fakat içimden bir ses, pek sıkıntılı çıkmayacağını söylüyor. Çıkarsa da, işte o zaman tüm aşamalarımı (şükretmek de dahil) planlayıp programlayacağım. Test tarihi 1 ay sonra... Hele bi teste girelim de, görelim.

Bana gün içinde gelen tüm duyguları, önce kabul edince her şeyin daha iyi gittiğini fark ettim. Korkuysa korku- endişeyse endişe. Yok etmeye çalışınca, daha kötü çörekleniyorlar.

Böğrümde salak bir çaresizle yaşamak da işkence gibi. Şimdi kendimi bu konudan duygusal olarak uzaklaşabilmiş, daha rasyonel hissediyorum, rahatım.Tarihimizi aldık, bekliyoruz.


13 yorum:

 1. O google insana neler düşündürtüyor neler iyiki bakmıyorsunuz :) önemli bir şey yoktur diye umuyorum belki de cerrahiye gerek kalmadan antibiyotik tedavisiyle bile aşılabilir bir sorundur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. zamanında gugıllarda yaşlandım bakmaktan :D kendimi çok pis gaza getirme huyum var, akıllandım artık. teşekkürler :)

   Sil
 2. Tam nasıl yapılıyor detay bilmiyorum ama tüp çok yaygın olarak yapılıyor burada bile (ki diyorum çünkü bunlar resmen hiç birşey yapmamaya kıvranan doktorlar). Bu yüzden sanırım kolay birşeydir. Geçmiş olsun ihmal etmemeniz iyi olmuş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. umarım ya! teşekkürler GeCe, ne olduğunu tam bilelim de.

   Sil
 3. Test tarihi bir ay mı sonra? *-* Antibiyotik verdi muhtemelen değil mi? Orta kulak basıncını ölçen bir test var onu yapmışlardır muhtemelen. Ama şey. Timpanometride (o test *-*) orta kulak basıncı yüksek çıksa bile bazen işitme kaybı çıkmayabiliyor. Yani sıvı varken de duyması normalleşmiştir belkinim. Takip etmekte heeeer zaman fayda var. *-* Çooook çok geçmiş olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. senin gibi sorunca başka bir arkadaşım, gidip daha erken bir tarihe, işin ehli bir doktordan randevu aldım. Çoook teşekkür ederim (hiçbir şey vermedi, ne ilaç ne teselli) :D

   Sil
 4. senden uzun zamandır ses seda gelmeyince bugün bir arayayım bir sıkıntısı vardır belki diye düşündüm sonra yine aramadım...:(
  Tüp takmak ile tüple sıvı çıkarmak aynı şey mi? Belki farklıdır? Belki tüple sıvı çıkarmak dediği, şırınga ile çekmek filandır?
  İyi ki fark etmişsin Güneş...Ve iyi ki paniğe kapılmıyorsun şu an. Öpüyorum kocaman. Ev çocuğuna da benim için sarıl.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben de öyle sandım, şırıngayla çekmek gibi hayal ettim, sonradan duyduklarım o yüzden büyük bir yanlış anlamanın parçası gibi geldi, pardon ne ameliyatı?- tepkisiyle kalakaldım.

   ben de öpüyorum, canum Joe.

   Sil
 5. Güneşçim, benim çevremde tüp takılan çok çocuk oldu Türkiye'de de Almanya'da da, endişelenme o durumda bile son derece rutin bir işlem ama daha test bile yapılmamış, bence herşey güzel çıkacak. Belki kulak iltihabı sonrası birikmiş sıvı falandır, Maya'da da olmuştu gliserinli damlayla akıttılar, hala da duymuyo çocuk bazı zamanlarda :D Ama ağrı yok acı yok bişey yok yani bende de doktora götürme nedeni yok, fazla mı rahatım? Yani endişelenme lütfen, enfeksiyonlu hastalıklar sonrası bronşların sinüslerin tüm o girdaplı boşlukların boşalması ne kadar zaman alıyor biliyorsun.. Bence öyle birşey çıkacak ve rahat nefes alacaksın. Bol şans <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gliserine gerek yok, kulak kiri yok dedi bize doktor :/ anlayamadım. aslında gliserin damladan sonra çocuğun duyması düzeldi. neyse ya ben rahat edemeyip işin ehli bir uzmandan randevu aldım yine. baksın bakalım..

   rahat olman iyi ya, hepimiz panik olursak dünya yanar kül olur ehehe. bazılarımız da sakin olsun <3 teşekkürler.

   Sil
 6. Sözel olarak yardımcı olabileceğim birşey varsa olmak isterim. İlk tanıda tedavi başlanıp belli bir süre takip etmek/hatta tedavisiz dahi takip etmek en makulu. 3 aylık bir sürede düzelme olmadığı takdirde evet cerrahi işlem düşünülebilinir. Umarım gerek kalmaz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  2. çok teşekkür ederim. umarım gerek kalmaz. yorumunu okuyunca neden bizi sadece teste yönlendirdi diye düşündüm. alerji uzmanı bir KBB doktoru daha görecek yakında.

   Sil

Annem Beni Neden Dinlemiyor? Ve diğer şeyler.

Annemden eğer sıfır beklentide olursam, her şey harika. Çünkü beni dinlemiyor. Hiç dinlemedi. Dinler gibi göründü. Ama gerçekten dinlem...