10 Temmuz 2019 Çarşamba

30 yaş üstü olmak?


Bu arada geçtiğimiz Pazar doğum günümdü. Yeni yaş, gıcır gıcır elimde yani: 36

Nedense 36 bana 35'ten küçük geliyor, sayı olarak. Kendisine atfedilen değerden midir nedir, 35 olabildiğince tıknaz ve sert, 36 hafif- tiril tiril.

Facebook anılarında, 29 yaşıma girdiğim yılın post'unu gördüm. Hemen 30 yaş espirileri havada dönmüş. 30 olmak aşırı komik ve şaka odaklı geliyormuş demek ki. Şimdi 36 oldum ve eee? Hani komik bir şey yok buralarda?

30 + olmak ne sanıyordum, ne oldu?

1- Kompleks dolu olmak gibi görünüyordu. 30'lu yaşlarla ilgili resmedilen oydu (özellikle kadınlarla ilgili)
Tam tersi, kendimle daha barışık olduğum bir dönem hatırlamıyorum. 12 yaşımda bile böyle değildim. Barışıklıktan kastım; kendimi muhteşem hissetmek değil. Kendimi 'neysem o' görmek.

2- Çirkin olmak, bozulmak, eldeki iyi malzemeden olmak sanıyordum. Evet kısmen doğru. Özellikle doğum sonrası bazı şeyler aynı değil. Fakat daha çekici hissediyorum kendimi. Olduğum halimle, tam anlamıyla bir dişiyim, doğada tanımım bu. Bir de şunu düşünmeli; düzenli spor yapan ve hayatının her anında sağlıklı beslenen insan değilim ben. Tabi ki bazı deformasyonlar olacak.. ki düzenli sporun üstesinden gelemeyeceği şeyler mi? Hayııır. (örneklerine denk gelmişsindir)

3- Belli bir şekil almak, katılaşmak ve artık güncellenememek sanıyordum. Biliyor musun ben 20'lerimde daha muhafazakardım. Şimdi daha esneğim, hoşgörülüyüm, öğrenmeye açığım, gerekli durumlarda vazgeçebilme yeteneği bile kazandım.

Tüm bu maddeler olumluydu. Gelelim benim kendi olumsuzuma.

20'lerde işsel konularda endişem yoktu. Ne yaparsam keyifle, geniş geniş yapardım. Şimdi nur topu gibi bir endişe başımın belası oldu. Keyifle çalışabilmek için bazen odaklanmak ve kendimi havaya sokmam gerekiyor. Belki dönemseldir, bilmem?


Dün fotoğrafçıya girdik, poz verdik ve elime şu fotoğrafı verdiler. Bu kız ben değilim, bana aşırı benzeyen başka biri.

Şimdi iyi bir güzellik uzmanı bulsam ve 'merhaba uzman, ben burdaki kendim olmak istiyorum' desem?

Kendi en iyi versiyonum olamadım ama en azından fotoğrafını çekildim.


18 yorum:

 1. Bugün yaşlardan gitmişsiniz. Kırk yaştan da çok korkuyordum ben 30 un beteri sanıyordum, halbuki en güzel yaşlarımdı ve hala devam ediyor. Şimdi de 50 var dönemeçte. Bakalım nasıl olacak. Biraz tırsıyorum ama. Yalan yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. senin 50 olacağına asla inanmam :D bence sen 35'de kalmışsın.

   Sil
 2. not: bence sen o fotoğraftakinden daha çekicisin, havan zarafetin yeter :)

  YanıtlaSil
 3. nice güzel,mutlu yaşlar..

  YanıtlaSil
 4. Yeni yaşınız kutlu muylu olsun. 365 gün sadece 1 yaşa denk geliyor? İçsel hesaplaşmalardan daha çok rakamlara indirgeme kısmından hoşnut değilim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. keşke takvime göre değil de tecrübeye göre yaş alsaydık :D

   Sil
 5. ha haaa hep böyle ironik komik ooool :)

  YanıtlaSil
 6. "Kendi en iyi versiyonun olmak" sanırım mevzu tam da bu. bu tamlamayı "kendi iyi oluş halinde olmak" diye kullanıyorum ben. ve çaba gerektirdiğini düşünüyorum. Ve çabaya değiyor; kesinlikle değiyor! :) farklı farklı hâllerim, versiyonlarım arasından ihtiyaç duyduğumu seçiyorum. her halimi sevebileceğimi gösterdi bana da 30 yaş eşiği. Bir şeyler oluyor galiba 30+ da:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. her halini sevmek ayrı bir level olsa gerek <3
   umarım bir gün belki ben de şey kem küm.

   Sil
 7. Tespitlerine çok katılıyorum kesinlikle 30 lu yaşlar daha esnek gelişmeye açık hoşgörülü olduğum dönemdi. Tek özlediğim 20 li yaşların bebeksi yüz ifadeleri (tabi herkeste olmuyor ama) otuzlarda yüzler daha yorgun geliyor bana :/

  İyi ki doğdun😘

  YanıtlaSil
 8. En güzel yaşlardasın :))) Hiç rakamlara takılmamaya çalışıyorum ben de :P
  Mutlu seneler ♥

  YanıtlaSil

Annem Beni Neden Dinlemiyor? Ve diğer şeyler.

Annemden eğer sıfır beklentide olursam, her şey harika. Çünkü beni dinlemiyor. Hiç dinlemedi. Dinler gibi göründü. Ama gerçekten dinlem...