23 Eylül 2019 Pazartesi

Yapılacak işler listesinin kabarıklığı ciğerine oturan var mı?


Senin de 'yapılacaklar listen' kabarık mı benim gibi?

Sadece gün içinde yapılacaklar, alışveriş listeleri, yıllık kontroller değil ki. İş, aile, çocuk, sağlık, okuma, sosyal medya... Çok fazla kategori, çok görev var. Bunları yapmak zorundayım, o sorgulama aşamasını geçiyorum izninle, çünkü yapmayınca da kimlik bunalımına giren bir yapım var. Bunu tartışmak başka bölümün konusu olsun (aslında tartışmaya bile kapalı bende).

Özellikle sezon başında, sonbahar sinyallerini gösterdiğinde benim için takvim zamanı gelmiş oluyor. Hangi başlıklar var, önce onları alt alta yazıyorum. Sonra içlerini dolduruyorum. Örneğin 'ehliyet almak' diyelim. Bu amaç için yapmam gerekenleri sıralıyorum:

 1. Sürücü kurslarıyla görüş, fiyat al.
 2. İstenen evrakları toparla.
 3. Fotoğraf çektir.
 4. Derslerde not almak için kırtasiyeden defter seç.

Sonra bu görevleri dağıtıyorum.

 • Pazartesi- kurslarla görüş.
 • Salı- evrakları topla, fotoğraf çektir.
 • Cuma- Defter al.

Şu an uydurdum tamamen, aslında ehliyet alma sürecini böyle planlamamıştım tabi ki. Kurslarla görüşmem 1 haftamı almıştı. İçinden fiyat karşılaştırması yapmam, düzgün iletişimi olanları elemem derken baya sürdü; ama esnek olabilir bu listeler. Görevin türüne göre değişir. Ben bir çok konuda kendime genel başlıklar belirliyorum:

Aile, Sağlık, Mesleki Gelişim vs...

Ve bu seneki başlıklarım toplam 10 tane(oha) olunca; belirlediğim alanlar günlük tempomda 'zorlayıcı' görününce, yeniden kendime 'bullet journal' hazırladım.

Benim bullet journal'ım her zaman sade oluyor. Ne çizim, ne bir şey. Ajanda mantığında değil, süreç mantığında hazırlıyorum. Mesela 3 aylık bir süreç var önümde diyelim. Bu sürede ben belirlediğim alanlarda bazı görevler oluşturuyorum ve onları önce haftalık sonra günlük olarak dağıtıyorum.

Listeler ve planlar, benim için A noktasından B noktasına gitmenin bir aracı. Yani, planlı yaşamak benim amacım değil, aracım. Örneğin şu ara hem ev çocuğunu aksatmadan, evde bazı sınavlara hazırlanmam ve aynı sürede de firmanın işlerini eksiksiz tamamlamam gerekiyor. Ve bu arada ev işleri, yemek pişirmek, ev erkeğiyle zaman geçirmek, okuma yapmak ve sosyal medya içeriklerimi oluşturmak var. Nasıl yani? Bu kadar dağınıklığı nasıl organize edicem; tabi ki yazarak!

Günün en korkutucu sorusu: Bugün ne yapmalıyım?

Ajanda sayesinde, ben o gün ne yapmam gerektiğini biliyorum. Bir akışım var. Yoksa serbest çağrışıma müsait olan zihnim, beni alır nerelere götürür bir bilsen. Alakasız şekilde, internette gezinirim, çene yaparım, girer mutfağa kek yaparım!

Her zaman programa sadık kaldığım olmuyor ama en azından sadık kalmadığım bir programım olmuş oluyor. Bir ileri iki geri, süreç içinde gelişim oluyor mu, vallahi oluyor.Tabi bazı dönemlerde dengeyi kendiliğinden kurabilirsin, liste yok- madde yok. Benim ajandam, süreçler ve yeni görevler söz konusu olduğunda faydalı. Yoksa hayatımın her bölümünü planlayabilen bir değilim.

Geçen sene, depolar projesiyle 100 günde bütün vicdan azaplarımızdan kurtulalım, yıllardır ertelediğimiz her şeyi 100 günde yapmaya- eritmeye çalışalım diye bir blog açmıştım. Bir sürü de katılımcısı olmuştu. Amacı farklı olsa da ona benziyor. Bu seferki tamamen kişisel, 'handmade' bir takvim. Yeni görevleri organize edebilmek; vicdanım yerine- gelecek planlarıma hizmet etmek için. Ve yine 100 gün (bu tamamen tesadüf) kjsahakjgf. Bugün başladım programıma- sene sonuna kadar sürecek. Sayınca, 100 gün oluyor yahu!

Bir de ajandaya ek olarak GeCe'nin tavsiye ettiği family organizer'ı kurdum, onu da doldurdum. Çok pratik, işe yarar ve kolay. Ev erkeğiyle bize böyle bir 'yardımcı' lazımmış gerçekten.

Zorlu günler için benim bulduğum çözümler böyle. Her gün insan motivasyon dolu olmayabilir ama bu tip küçük parçalara böldüğün görev dağılımlarında, her gün iyi hissetmesen de eyvallah. Hava tadını kaçırdı, reg oldun, gocana gıcık kaptın diye ertelemeye son. Neden? Çünkü görevler basit. Sonunda tamamlanıp bir manzaraya varıyorlar. İlla da 'möhteşem' anı beklemen gerekmiyor.

Tıpkı benim bugün 'üşengeç' bir pazartesi gününe başlamam gibi. Yine de ertelemiyorsun işte. Sessizce geçip çalışma masana, başlıyorsun yazmaya.
(bugünün 3. görevi- bloğa 'yapılacaklar listesi' hakkında yaz 😉) (check)
(molamda önceki yazıma gelen yorumları cevaplamak için yine gelicüm anacıım)


5 yorum:

 1. Benimde o kadar çok yapılacak işlerim var ki. Ömür biter, iş bitmez:)

  YanıtlaSil
 2. Aynen ben de böyle. Ev temizlik/toplama işinde bile günlere hatta gün içinde zamanlara bölüyorum. Dün banyo temizlediysem bugün başka iş mesela. Ajandayı kullsnmana sevindim

  YanıtlaSil
 3. Öncelikle sadece başlığı okuduktan sonra cevap yazıyorum �� EVET

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yahu gerçekten benim 5 yorumumdan biri şansıma yayınlanıyor, ben anlamadım bu işi. Çok da anlamıyorum gerçekten ama sırf seninle sohbet etmek için öğrenecek sanırım😀 geçtiğimiz yazılara hep yorum yapmıştım halbukisi..napalım

   Sil
 4. Blogunuz sade ve şık,yararlı bilgiler barındırıyor.Takip ettim sizi de beklerim. https://dizifilmkitaptavsiye.blogspot.com/

  YanıtlaSil

Yapılacak işler listesinin kabarıklığı ciğerine oturan var mı?

Senin de 'yapılacaklar listen' kabarık mı benim gibi? Sadece gün içinde yapılacaklar, alışveriş listeleri, yıllık kontroller d...